Laureaci MPPLV 2017

Poznaj zwycięzców tegorocznych Mistrzostw!
Czytaj więcej...

Relacja oraz zdjęcia z MPPLV 2016

Mistrzostwa Polski Programistów LabVIEW już na stałe wpisały się w kalendarz imprez związanych ze środowiskiem LabVIEW – w tym roku miała miejsce już ich piąta edycja, organizowana – tak samo, jak poprzednie – przez Studenckie Koło Naukowe LabVIEW Fan Group, działające przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Już od godzin porannych sobotniego dnia w budynku Strefy Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej zjawiali się zainteresowani – zarówno studenci i profesjonaliści, jak i osoby dopiero odkrywające tajniki programowania graficznego, by uczestniczyć w oficjalnym rozpoczęciu o godzinie 9. Uczestnicy przywitani zostali przez profesora Józefa Borkowskiego – przedstawiciela KMEiF – oraz koordynatorów MPPLV: Małgorzatę Tolisz i Piotra Żywicę. Następnie przedstawieni zostali uczestnicy Etapu Finałowego Olimpiady Studenckiej, przedstawiciele wszystkich znaczących ośrodków akademickich z całej Polski. Zaproszeni zostali do sali, w której zmierzyli się z zadaniami zamkniętymi, zbliżonymi do wymagań certyfikacji CLAD, oraz wyzwaniem programistycznym – zaprojektowaniem układu sterowania lodówką.

Dla pozostałych uczestników organizatorzy przygotowali Panel Działalności Studenckiej, w którym studenci Politechniki Wrocławskiej związani z LVFG przedstawili swoje projekty oparte o środowisko LabVIEW. Można było dowiedzieć się, jak sprawdzać jakość napoin, monitorować działanie silników wirnikowych czy też jak działa system pomiaru czasu, wykorzystywany przy okazji Zmagań Profesjonalistów MPPLV. W międzyczasie Partner Strategiczny wydarzenia, firma National Instruments, prowadziła warsztaty dotyczące programowania przy użyciu karty pomiarowej NI myRIO.

Po zakończeniu Olimpiady oraz przerwie kawowej omówione zostało zadanie, z którym przed momentem zmagali się studenci. Następnie jurorzy sprawdzający prace udali się na obrady, a na auli SKS rozpoczęły się prezentacje Partnerów Mistrzostw.

O swojej działalności opowiadali przedstawiciele firm Diehl Controls, Ensalta, OptiNav, National Instruments oraz Espotel. Warto zaznaczyć, że każda z tych firm na co dzień zajmuje się programowaniem w LabVIEW, co w połączeniu z dostępnością ich przedstawicieli przez cały czas trwania Mistrzostw stanowiło nie lada atrakcję dla wszystkich zainteresowanych pracą bądź praktykami w wymienionych przedsiębiorstwach.

Oprócz możliwości wysłuchania ciekawych prezentacji oraz uczestnictwa w warsztatach, przybyli mieli również kilka okazji do otrzymania nagród. Organizatorzy przewidzieli konkursy dla publiczności dotyczące środowiska LabVIEW, w których do wygrania były m.in. zestawy ewaluacyjne STM32 Discovery.

Po przerwie obiadowej zaprezentowali się sami organizatorzy – SKN LabVIEW Fan Group, opowiadając o swojej działalności oraz historii Mistrzostw i samego koła naukowego.

Tuż po godzinie 16 na scenę wyszedł przewodniczący Komisji Zadaniowej, Mateusz Bartczak, i ogłosił wyniki Olimpiady Studenckiej. Tym razem, po raz pierwszy w historii Mistrzostw, zwycięzcą został przedstawiciel gospodarzy – student PWr, Kamil Andrzejczuk. Drugie oraz trzecie miejsce zajęli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – kolejno Marek Wodziński oraz Sławomir Sudak. Otrzymali oni w nagrodę karty pomiarowe – NI myRIO oraz NI myDAQ oraz, wraz z czwartym w kolejności studentem, promocję do Zmagań Profesjonalistów – punktu kulminacyjnego Dnia Finałowego MPPLV.

Oprócz wymienionych wcześniej studentów, w Zmaganiach wzięli udział inżynierowie zawodowo zajmujący się programowaniem w LabVIEW. Rywalizacja ma jednak niecodzienny przebieg z punktu widzenia programisty – uczestnicy walczą nie tylko z samym zadaniem, ale również z czasem, ponieważ w tym turnieju obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Zmagania jak co roku poprowadził Bartosz Czaban. Rywalizacja składała się z 3 rund, po każdej z nich liczba zawodników malała o cztery - z początkowej grupy 12 profesjonalistów do rundy finałowej awansowało zatem czterech najszybszych.

Tegorocznym najszybszym programistą LabVIEW w Polsce został Piotr Demski z firmy Veritech. Warto zaznaczyć, że z dużą przewagą wygrał on każdą z rund. Drugie miejsce zajął student Politechniki Warszawskiej Bartosz Dzikowski, natomiast trzecie – obrońca tytułu z zeszłego roku, Dawid Wylenżek z Veritechu.

Ten pełen wrażeń dzień zakończył się egzaminem CLAD dla wszystkich chętnych, którzy zarejestrowali się na stronie internetowej Mistrzostw.

Dzień Finałowy Mistrzostw Polski Programistów LabVIEW jest okazją do spotkania ludzi ogarniętych wspólną pasją programowania w środowisku graficznym oraz nawiązania kontaktu między firmami i ich potencjalnymi pracownikami, a także zawiązania nowych znajomości pomiędzy studentami. SKN LabVIEW Fan Group dołożyło wszelkich starań, aby impreza została zorganizowana w najlepszy możliwy sposób, zawodnicy z kolei zapewnili nieocenione emocje podczas rywalizacji.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaprosić wszystkich obecnych na tegorocznym wydarzeniu, a także każdego zainteresowanego tematyką programowania graficznego, do uczestnictwa w kolejnych edycjach Mistrzostw Polski Programistów LabVIEW. To właśnie Uczestnicy wydarzenia nadają mu niepowtarzalną atmosferę, zatem do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Poniżej zdjęcia z MPPLV 2016

https://drive.google.com/open?id=0BxTn8N3nqcwcMXU5U2RNZXkxUHc

LabVIEW, National Instruments, NI i ni.com są zastrzeżonymi znakami firmowymi National Instruments.